دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تأثیر دستگاههای خودپرداز بر اندازه کارایی هزینه بانکهای ملت

قسمتی از متن پایان نامه :

-شبکه شتاب

شتاب یک شبکه لحظه ای در ارتباطات بین بانکی می باشد. این شبکه در راستای زیرساخت های ایجاد شده در طرح خودکار شدن عملیات بانکی کشور به وجود آمده می باشد. بانک های مختلف با عضویت در شبکه شتاب، امکان بهره گیری مشتریان بانک را از کلیه شعب سایر اعضا  فراهم می کنند. بیشترین کاربرد شبکه مذکور در ارائه خدمات، مربوط به کارت های بدهی می باشد. بدین معنا که مشتریان بانک با بهره گیری از کارت های بانکی می توانند از شعب مختلف خدمات مختلف بانکی خود را دریافت کنند. هرگونه تغییر در حساب مشتری هنگام بهره گیری از کارت به صورت لحظه ای در حساب وی ثبت می گردد. همچنین شبکه مذکور امکان تسویه لحظه ای را بین بانک های عضو فراهم کرده می باشد و بانک های عضو در صورت داشتن بدهی یا طلب می توانند از طریق شبکه به تسویه حساب بپردازند. در واقع با جاری شدن شبکه مذکور، شیوه وقت گیر و پر هزینه تسویه حساب کاغذی و به واسطه گری بانک مرکزی منسوخ شده می باشد. (احمدزاده فرد شیرازی، 1388: ص43)

3- نظام تسویه بین بانکی مبادلات ارزی

در قالب این نظام بانک های فعال در بخش مبادلات ارزی به تسویه حساب با سایر بانک های عضو می پردازند. نظام به صورت لحظه ای کار می کند و ارتباط بین مراکز اصلی بانک ها را در مبادلات ارزی مستقر می کند. بعلاوه در این نظام، بانک مرکزی به عنوان واسطه اقدام می کند. بدین معنی که بانک مرکزی به مقصود تسویه حساب های بین بانکی بانک ها، حساب های ارزی آنها را تغییر می دهد. به بیانی دیگر تسویه حساب در این شیوه با دخالت بانک مرکزی انجام می گیرد. گسترش چنین نظامی  و امکان مبادلات ارزی بین بانکی، کوشش برای زمینه سازی جهت ارتباط با بانک های دنیاست و در آینده نگری این نظام، یکی از مهم ترین اهداف امکان مبادلات و تسویه های ارزی بین بانک های داخلی و خارجی شناخته شده می باشد. (احمدزاده فرد شیرازی، 1388: ص43)

4- شبکه سوئیچ عملیات بین بانکها

علاوه بر ارتباط مبادلاتی بین شعب بانک ها، بر اساس سوئیچ عملیات بین بانکی امکان مبادلات اصلی عمده بین مراکز بانک ها نیز فراهم می گردد. در این شبکه مراکز اصلی بانک ها، به صورت لحظه ای به مبادلات مختلف ریالی و ارزی می پردازند. همچنین وصول و حواله مربوط به بانک ها در این نظام به راحتی و با سرعت بالایی انتقال می یابد. (احمدزاده فرد شیرازی، 1388: ص44)

5- شبکه سوئیفت

ارتباط بین بانک ها و بانک مرکزی از طریق شبکه سوئیفت فراهم شده می باشد. شبکه شتاب نیز بخشی از این شبکه به حساب می آید. زیرا که در شتاب ارتباط بین بانک ها میسر می باشد در حالیکه در شبکه سوئیفت ارتباط بین بانک ها و بانک مرکزی فراهم می باشد. بانک مرکزی از طریق این شبکه ارتباط و مبادلات را به صورت لحظه ای با بانک های مختلف مستقر می کند. بکارگیری چنین شبکه ای در ارتباطات کاهش زیاد هزینه ها را به دنبال داشته می باشد.

علاوه بر موارد زیرساختی  فوق که به عنوان ارکان اصلی بانکداری الکترونیک در کشور به حساب می آیند،  می توان به سایر عناصر بانکداری الکترونیک  از قبیل  شبکه  خودکار، دستگاه ها و  کارت خوان های خودکار نقطه فروش، کارت هوشمند، تلفن بانک و فاکس بانک پایانه ها و خطوط داده ای تصریح نمود. (احمدزاده فرد شیرازی، 1388: ص44)

2-4) دستگاه های خودپرداز

.   

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف پژوهش

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

سنجش وضعیت مدیریت هزینه ها در شعب بانک ملت استان گیلان.

سنجش وضعیت مدیریت دارایی ها در شعب بانک ملت استان گیلان.

مطالعه تاثیر به کارگیری دستگاه های خود پرداز بر مدیریت هزینه شعب بانک ملت.

مطالعه تاثیر به کارگیری دستگاه های خود پرداز بر مدیریت دارایی شعب بانک ملت.

مدیریت بانکها همواره به دنبال کاهش هزینه ها و بهبود عملکرد می باشند. سرمایه گذاری در بخش IT نیز یکی از روشهای بهبود عملکرد بانکها می باشد. بانکها هر ساله مبالغ زیادی را صرف سرمایه گذاری در دستگاه خودپرداز می نمایند. پس با در نظر داشتن اهمیت موضوع، مهم ترین هدفی که از پژوهش حاضر دنبال می گردد این می باشد که آیا سرمایه گذاری در دستگاه خودپرداز باعث کاهش هزینه های بانک شده می باشد یا خیر. نتایج این پژوهش برای مدیریت بانک جهت برنامه ریزی برای سرمایه گذاری بهینه و کنترل هزینه ها و در نهایت افزایش سودآوری بانک مفید می باشد.